Aktivnosti HKD-a nastavno na krizu uzrokovanu COVID-19 virusom

14. travnja 2020.

Nažalost, COVID-19 nastavlja negativno utjecati na sve zajednice širom svijeta. Hrvatsko knjižničarsko društvo od 15. ožujka 2020., a u cilju ublažavanja posljedica krize uzrokovane COVID-19 i drugim nepogodama u području knjižnične djelatnosti u Hrvatskoj, poduzima sljedeće aktivnosti:

• Redovito prati te objavljuje informacije vezano uz posljedice COVID-19 u području knjižnične djelanosti.
  • Pokrenut je tematski portal Knjižnice u doba COVID-19 kako bi se omogućilo objedinjeno prikupljanje i objava svih informacija vezano uz odgovor knjižnica na aktualnu krizu.
  • HKD je pravodobno otkazao sve radne sastanke u fizičkom prostoru Ureda HKD-a te je svim svojim članovima omogućio održavanje radnih sastanaka na daljinu.
  • Istodobno su implementirane i procedure rada od kuće za djelatnike Ureda HKD-a.
  • Otkazane su ili odgođene sve programske aktivnosti sukladno preporuci Ministarstva kulture te lokalnih i nacionalnog stožera civilne zaštite.
  • Pokrenut je razvoj digitalnih usluga HKD-a koje uključuju:
    • Besplatni pristup elektroničkim izvorima HKD-a
    • Besplatnu uslugu oraganizacije sastanak na daljinu za knjižnični sektor u cjelini

HKD je objavio sljedeće izjave:

HKD podržava odluke institucija u okviru knjižničnog sektora i njihove odluke u smanjivanju rizika povezanih sa COVID-19 te ističe važnost uloge knjižnica u održavanju dobrobiti zajednica kojima su namijenjene i njihovim djelatnicima u doba ove krize. Hrvatsko knjižničarsko društvo nacionalna udruga svih vrsta knjižnica, školskih, narodnih, visokoškolskih i specijalnih, a sve se vrste knjižnica suočavaju sa specifičnim izazovima u odnosu na ovu krizu.

HKD nastavlja suradnju i sa ostalim strukovnim udrugama i institucijama kulturnih i znanstvenih industrija u zemlji i svijetu u iznalažanju načina odgovora na ovu krizu.

Svjesni smo da je ovo situacija koja je podložna brzim promjenama te da okolnosti ove krize koje utječu na knjižnice ovise uvelike o pojedinačnim geografsko-regionalnim pozicijama na kojima djeluju knjižnice. Potičemo stoga knjižnice da postupaju u skladu s naputcima i službenim informacijama svojih lokalnih stožera civilne zaštite te sukladno preporukama nacionalnog stožera.